A mérlegben a tárgyi eszközök olyan anyagi eszközök, tenyészállatok, amelyek tartósan szolgálják a vállalkozó tevékenységét, továbbá itt kell kimutatni ezen eszközök beszerzésére (beruházásokra) adott előleget és az értékhelyesbítésüket. Tárgyi eszköz például a földterület, az ültetvény, az épület, a gép, az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni jog, de ide tartoznak a beruházások, illetve a beruházásokra adott előlegek is.
A tárgyi eszközöket sokféleképpen csoportosíthatjuk, íme néhány.
Elmozdíthatóságuk alapján lehetnek ingaltanok, vagy ingóságok. Az ingatlanok olyan vagyontárgyak, melyek a földdel tartós kapcsolatban állnak és állaguk sérelme nélkül nem mozdíthatók el. Az ingóságok ezzel szemben állaguk károsodása nélkül elmozdíthatók (nem minden ingóság tárgyi eszköz). Tulajdonjoguk alapján lehetnek saját tulajdonú tárgyi eszközök, melyekkel a vállalat rendelkezik és a mérlegébe köteles beállítani, vagy idegen tulajdonú tárgyi eszköz, melyeket a vállalat nem minden esetben szerepelteti mérlegében (pl.: bérlet eszközt nem, pénzügyi lízingben lévő eszközt igen). Értékcsökkenés szempontjából bizonyos tárgyi eszközök (pl.: gépek) elszámolható, míg egyes tárgyi eszközök (pl.: földterület) után nem számolható el az amortizáció. A tárgyi eszközöket csoportosíthatjuk abból a szempontból, hogy azok a vállalkozói tevékenységhez szorosan, vagy közvetetten kapcsolódnak.
A tárgyi eszközök fajtái:
- Ingatlanok és hozzá kapcsolódó vagyoni értékű jogok jellemző fajtái:
- földterület, telek,
- telkesítés: a termőföld termőképességének megóvását, fejlesztését célzó beavatkozások réfordításai. A telkesítés értékét a termőföld értékétől külön kell kimutatni,
- építmény: építési tevékenységgel létrehozott, illetve késztermékként az építési helyszínre szállított, – rendeltetésére, szerkezeti megoldására, anyagára, készültségi fokára és kiterjedésére tekintet nélkül – minden olyan helyhez kötött műszaki alkotás, amely a terepszint, a víz vagy az azok alatti talaj, illetve azok feletti légtér megváltoztatásával, beépítésével jön létre (az építmény az épület és műtárgy gyűjtőfogalma). (Az épített környezet kialakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv.),
- épület: jellemzően emberi tartózkodás céljára szolgáló építmény, amely szerkezeteivel részben vagy egészben teret, helyiséget vagy ezek együttesét zárja körül meghatározott rendeltetés vagy rendeltetésével összefüggő tevékenység, avagy rendszeres munkavégzés, illetve tárolás céljából. (Az épített környezet kialakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv.),
- épületrész,
- egyéb építmény,
- üzemkörön kívüli ingatlan, mint pl.: j vállalati üdülő,
- a bérlet ingatlanokon végzett és aktivált beruházás, felújítás,
- ingatlanokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok azok, amelyek ingatlanhoz kapcsolódnak függetlenül attól, hogy az ingatlan a vállalkozó tulajdonában van-e vagy nincs. Pl.: bérleti jog, haszonélvezeti jog, használati jog, az ingatlanok rendeltetésszerű használatához kapcsolódó hozzájárulások, díjak.
- Műszaki berendezések, gépek, járművek tartalmazza a rendeltetésszerűen használatba vett, üzembe helyezett, a vállalkozó tevékenységét közvetlenül szolgáló alábbi főbb eszközöket:
- erőgépek, erőművi berendezések, egyéb gépek, berendezések, műszerek és szerszámok,
- szállítóeszközök, hírközlő berendezések, számítástechnikai eszközök,
- a tevékenységi profilt meghatározó vasúti, közúti, vízi- és légiközlekedési eszközök, valamint
- a fenti eszközökön végzett és aktivált beruházást, felújítás.
- Az egyéb berendezések, felszerelések, járművek közé tartoznak azok a rendeltetésszerűen használatba vett, üzembe helyezett, a műszaki berendezések, gépek, járművek közé nem tartozó gépek, berendezések, felszerelések, járművek, amelyek a vállalkozó tevékenységét közvetetten szolgálják. Jellemzően ilyen vagyontárgyak lehetnek például:
- irodai berendezés, felszerelés tárgyai,
- üzemkörön kívüli berendezések, felszerelések, járművek,
- jóléti célokat szolgáló eszközök (képzőművészeti alkotások),
- a fenti eszközökön végzett és aktivált beruházást, felújítás.
A műszaki berendezések, gépek, járművek mérlegsor a termelésben a termelő, vagy termelésben közvetlenül résztvevő eszközöket (gépeket, berendezéseket, gyártóeszközöket, járműveket), míg az egyéb berendezések, felszerelések, járművek mérlegsor a termelésben részt nem vevő eszközöket csoportosítja.
- Tenyészállatok azok az állatok, amelyek a tenyésztés, a tartás során leválasztható terméket (szaporulatot, más leválasztható állati terméket) termelnek, és a tartási költségek ezen termékek értékesítése során megtérülnek, vagy az egyéb (igateljesítmény, őrzési feladat, lovagoltatás) hasznosítás biztosítja a tartási költségek megtérülését, függetlenül attól, hogy azok meddig szolgálják a vállalkozási tevékenységet.: a tehén, melynek tejéből nyert bevétel fedezi a tartási költségeket, vagy az a lovasfarmon lévő ló, melynek hasznosításából (lovagoltatás) a tartási költségei megtérülnek.
- Beruházások, felújítások között kell kimutatni a rendeltetésszerűen használatba nem vett, üzembe nem helyezett, fenti eszközök bekerülési értékét, továbbá a már használatba vett tárgyi eszközökön végzett bővítéssel, rendeltetésváltozással, átalakítással, élettartam-növeléssel, felújítással összefüggő munkák – még nem aktivált – bekerülési értékét. A beruházások felújítások között kell gyűjteni az eszköz aktiválásig felmerült bekerülési értékét. Az aktiválás – azaz az eszköz használatbavételi – időpontjának az értékcsökkenés/hasznos élettartam megállapítása szempontjából fontos a szerepe, ugyanis ettől az időponttól számolható el az eszköz bekerülési értékének egy része ráfordításként, csökkentve a társasági adó alapját.
- Beruházásokra adott előlegek a beruházási szállítónak, az ingatlanokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog eladójának ilyen címen átutalt (megfizetett, kiegyenlített) összeget.
- Tárgyi eszközök értékhelyesbítése a fenti eszközök (kivéve: beruházások, felújítások és az erre adott előleget) piaci értéke és könyv szerinti értéke közötti különbözet.